Benodigdheden
- Vensterplaat De Hanze
- Werkblad_hanze.pdf - opslaan via rechtermuisknop
- Docentenhandleiding_hanze.pdf - opslaan via rechtermuisknop
Leerdoelen
Aan het einde van de les:
- kunnen de leerlingen de tijd van de Hanze plaatsen op de tijdbalk op het leerlingenwerkblad.
- weten de leerlingen dat de Hanze een verbond was van Noord-Europese steden.
- weten de leerlingen hoe het verbond van Hanzesteden ontstaan is.
- kunnen de leerlingen enkele belangrijke Nederlandse Hanzesteden noemen.
- weten de leerlingen wat een koggeschip is.
Randvoorwaarden
- Atlas
- Internet
- Kleurpotloden
- Voor elke leerling een werkblad
Beoordeling
- Aan de hand van de bespreking van het werkblad De Hanze
Lesactiviteiten
Introductie
- Introduceren van het onderwerp, bijvoorbeeld door het klassikaal bekijken van de Klokhuisaflevering.
Kern
- Doornemen/bespreken van de verschillende onderdelen op de vensterplaten.
- Individueel of in groepjes maken van de vragen en opdrachten op het werkblad.
Afsluiting
- Werkblad bespreken
- Ervaringen van de kinderen bespreken, bijvoorbeeld aan de hand van de 'sleutelvragen' in de canonclip voor groep 7/8.
Illustratieverantwoording
Deze les is tot stand gekomen dankzij steun van de Van den Berch van Heemstede-stichting en het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeediensten.
Vensterplaat
Illustrator: ivan & ilia
Informatieblokjes
- Kaart De Hanze (De Bosatlas van de geschiedeniscanon/ Noordhoff Uitgevers, Groningen)
- Foto Koggeschip (www.kamperkogge.nl)
- Schoolplaat De Hanze door Isings (Nationaal Onderwijsmuseum)
- Foto tonnen (Rechtenvrij via www.imageafter.com)
- Foto De IJsselkade Kampen (Linda Bos)
- Foto stadspoort Kampen (Wikimedia)
- Afbeelding middeleeuwse hijskraan (Bayerische Staatsbibliothek, München, Cod. Lat. 23638 f. 11v.)
Werkblad: Iris Boter