Benodigdheden
- Vensterplaat Annie M.G. Schmidt
- Werkblad_anniemgschmidt.pdf - opslaan via rechtermuisknop
- Docentenhandleiding_anniemgschmidt.pdf - opslaan via rechtermuisknop
Leerdoelen
Aan het einde van de les:
- kunnen de leerlingen Annie M.G. Schmidt op de tijdbalk plaatsen.
- weten de leerlingen dat Annie doorbrak met het werk dat ze maakte voor de krant Het Parool.
- weten de leerlingen dat Annie met haar werk op een vriendelijke en grappige manier kritiek leverde op het brave en nette Nederland.
- weten de leerlingen dat Annie vanuit de beleving van kinderen schreef en dat dit voor die tijd nieuw was.
Randvoorwaarden
- Internet
- Voor elke leerling een werkblad
- Kleurpotloden
Beoordeling
Aan de hand van de bespreking van het werkblad Annie M.G. Schmidt.
Lesactiviteiten
Introductie
- Introduceren van het onderwerp, bijvoorbeeld door het klassikaal bekijken van de Klokhuisaflevering.
Kern
- Doornemen/bespreken van de verschillende onderdelen op de vensterplaten.
- Individueel of in groepjes maken van de vragen en opdrachten op het werkblad.
Afsluiting
- Werkblad bespreken
- Ervaringen van de kinderen bespreken, bijvoorbeeld aan de hand van de 'sleutelvragen' in de canonclip voor groep 7/8.
Illustratieverantwoording
Vensterplaat
Illustrator: Iris Boter
Informatieblokjes
- Schooltv Beeldbankclip 'Annie M.G. Schmidt'
- Afbeelding van de kaft van 'Ik ben lekker stout'
- Afbeelding Jip en Janneke in Het Parool (via Het Parool)
- Foto beeld Jip en Janneke (Wikimedia)
- Afbeelding 'De Familie Doorsnee'
- Foto 'Ja zuster, nee zuster' (Wikimedia)
- Afbeelding van de kaft van Ziezo
- Afbeelding uit Floddertje
- Foto van de uitreiking van de Gouden Griffel (Nationaal Archief, CC-BY-SA)
- Afbeelding kaft Jip en Janneke in het Chinees
Werkblad
Iris Boter