Benodigdheden
- Vensterplaat Atlas Maior
- Werkblad_atlasmajor.pdf - opslaan via rechtermuisknop
- Docentenhandleiding_atlasmajor.pdf - opslaan via rechtermuisknop
Leerdoelen
Aan het einde van de les:
- weten de leerlingen dat er in de zeventiende eeuw een grote belangstelling was voor kaarten en atlassen.
- weten de leerlingen wanneer de Atlas Maior gemaakt is.
- weten de leerlingen door wie de Atlas Maior gemaakt is.
- kunnen de leerlingen vertellen wat de Atlas Maior bijzonder maakt.
Randvoorwaarden
- Internet
- Voor elke leerling een werkblad
- Atlas
- Kleurpotloden
Beoordeling
- Aan de hand van de bespreking van het werkblad De Atlas Maior
Lesactiviteiten
Introductie
- Introduceren van het onderwerp, bijvoorbeeld door het klassikaal bekijken van de Klokhuisaflevering.
Kern
- Doornemen/bespreken van de verschillende onderdelen op de vensterplaten.
- Individueel of in groepjes maken van de vragen en opdrachten op het werkblad.
Afsluiting
- Werkblad bespreken
- Ervaringen van de kinderen bespreken, bijvoorbeeld aan de hand van de 'sleutelvragen' in de canonclip voor groep 7/8.
Illustratieverantwoording
Deze les is tot stand gekomen dankzij steun van de Van den Berch van Heemstede-stichting en het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeediensten.
Vensterplaat
Illustrator: Robert Damen
Informatieblokjes
- Portret Willem Janszoon Blaeu (Wikimedia)
- Portret Joan Blaeu (Wikimedia)
- Foto Kaart van IJsland door Willem Jansz. Blaeu (Wikimedia)
- Foto replica van De Batavia (Bataviawerf - Nationaal Scheepshistorisch Centrum/Jaap Roskam)
- Afbeelding Wereldkaart uit de Atlas Maior (Amsterdam, Bijzondere Collecties)
- Foto de 11-delige Atlas Maior in een luxe kastje (Amsterdam, Bijzondere Collecties)
- Afbeelding model van drukpers (Wikimedia)
- Foto globe Joan Blaeu (Wikimedia)
Werkblad
Iris Boter