Benodigdheden
- Vensterplaat Spinoza
- Werkblad_Spinoza.pdf - opslaan via rechtermuisknop
- Docentenhandleiding_Spinoza.pdf - opslaan via rechtermuisknop
Leerdoelen
- Aan het einde van de les kunnen de leerlingen Spinoza op de tijdbalk plaatsen.
- Aan het einde van de les weten de leerlingen wie Spinoza was en wat hij voor denkbeelden had.
- Aan het einde van de les weten de leerlingen wat een filosoof is.
- Aan het einde van de les kunnen de leerlingen in eigen woorden uitleggen wat er bedoeld wordt met 'vrijheid van meningsuiting'.
- Aan het einde van de les kunnen de leerlingen in eigen woorden uitleggen wat er bedoeld wordt met 'vrije wil'.
Randvoorwaarden
- Internet
- Voor elke leerling een werkblad
- Kleurpotloden
Beoordeling
- Aan de hand van de bespreking van het werkblad
Lesactiviteiten
Introductie
- Introduceren van het onderwerp, bijvoorbeeld door het klassikaal bekijken van de Klokhuisaflevering.
Kern
- Doornemen/bespreken van de verschillende onderdelen op de vensterplaat.
- Individueel of in groepjes maken van de vragen en opdrachten op het werkblad.
Afsluiting
- Werkblad bespreken
- Ervaringen van de kinderen bespreken, bijvoorbeeld aan de hand van de 'sleutelvragen' in de canonclip voor groep 7/8.
Illustratieverantwoording
Vensterplaat
- Foto Spinoza: Roel Wijnants
- Illustraties: Iris Boter
Informatieblokjes
- Portret van Spinoza (Herzog August Bibliothek Wolfenbüttel/B 117)
- Illustratie mannetje met vraagteken (Iris Boter)
- Illustratie hersenen (Iris Boter)
- Illustratie mannetje met pleister (Iris Boter)
- Afbeelding titelpagina Ethica (Wikimedia)
- Afbeelding biljet duizend gulden met portret Spinoza
Werkblad
Iris Boter