Benodigdheden
- Vensterplaat VOC
- Werkblad_devoc.pdf - opslaan via rechtermuisknop
- Docentenhandleiding_devoc.pdf - opslaan via rechtermuisknop
Leerdoelen
Aan het einde van de les:
- kunnen de leerlingen de periode van de VOC plaatsen op de tijdbalk.
- weten de leerlingen op welke manier Nederland ontzettend rijk is geworden aan de handel in goederen uit Azië.
- kunnen de leerlingen vertellen over het leven aan boord van een VOC-schip.
- hebben de leerlingen een beeld van hoe Nederland zich gedroeg in Indië.
Randvoorwaarden
- Internet
- Voor elke leerling een werkblad
- (Kleur)potloden
Beoordeling
- Aan de hand van de bespreking van het werkblad De VOC
Lesactiviteiten
Introductie
- Introduceren van het onderwerp, bijvoorbeeld door het klassikaal bekijken van de Klokhuisaflevering over De Verenigde Oost-Indische Compagnie
Kern
- Doornemen/bespreken van de verschillende onderdelen op de vensterplaten.
- Individueel of in groepjes maken van de vragen en opdrachten op het werkblad.
Afsluiting
- Werkblad bespreken
- Ervaringen van de kinderen bespreken, bijvoorbeeld aan de hand van de 'sleutelvragen' in de canonclip voor groep 7/8.
Illustratieverantwoording
Deze les is tot stand gekomen dankzij steun van de Van den Berch van Heemstede-stichting en het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeediensten.
Vensterplaat
Vormgever: Robert Damen
Informatieblokjes
- Kaart van Oost-Indië (Collectie National Library of Australia)
- Plattegrond Batavia (Wikimedia)
- Kaartje route van de VOC (Iris Boter)
- Portret Jan Pieterszoon Coen (Wikimedia)
- Foto replica De Batavia (Collectie Bataviawerf)
- Foto poppenhuis Petronella Oortman (Collectie Rijksmuseum Amsterdam)
- Foto kanon (Collectie Bataviawerf)
- Foto voedsle aan boord van een schip (Collectie Bataviawerf)
- Portret Michiel de Ruyter (Collectie Rijksmuseum Amsterdam)
- Tekening van de benen van mensen die leden aan scheurbuik (Tekening: Henry Walsh Mahon, 1841)
Werkblad
Iris Boter