Benodigdheden
- Vensterplaat Willem van Oranje
- Werkblad_willemvanoranje.pdf - opslaan via rechtermuisknop
- Docentenhandleiding_willemvanoranje.pdf - opslaan via rechtermuisknop
Leerdoelen
Aan het einde van de les:
- kunnen de leerlingen Willem van Oranje op de tijdbalk plaatsen.
- weten de leerlingen wanneer, waarom, waar en door wie Willem van Oranje vermoord werd.
- weten de leerlingen waarom hij ook wel de 'Vader des Vaderlands' wordt genoemd.
- weten de leerlingen waarom de Nederlanden in opstand kwamen tegen de Spaanse koning Filips de Tweede.
Randvoorwaarden
- Internet
- Voor elke leerling een werkblad
- (Kleur)potloden
Beoordeling
- Aan de hand van de bespreking van het werkblad Willem van Oranje
Lesactiviteiten
Introductie
- Introduceren van het onderwerp, bijvoorbeeld door het klassikaal bekijken van de Klokhuisaflevering over Willem van Oranje
Kern
- Doornemen/bespreken van de verschillende onderdelen op de vensterplaten.
- Individueel of in groepjes maken van de vragen en opdrachten op het werkblad.
Afsluiting
- Werkblad bespreken
- Ervaringen van de kinderen bespreken, bijvoorbeeld aan de hand van de 'sleutelvragen' in de canonclip voor groep 7/8.
Illustratieverantwoording
Vensterplaat
Vormgever: Kok Korpershoek
Informatieblokjes
- Afbeelding moord op Willem van Oranje (WikiDelft)
- Portret Willem van Oranje (Wikimedia)
- Portret Filips II (Wikimedia)
- Afbeelding Balthasar Gerards (Wikimedia)
- Foto radslotpistool | Museum het Prinsenhof Delft
- Foto kogelgaten in de muur (foto: Judy van der Velden via Flickr)
- Kaartje van de Nederlanden rond 1579 (Kok Korpershoek)
- Foto 'Plakkaat van Verlatinghe' (Wikimedia)
- Foto Geuzenpenning (Wikimedia)
- Foto van een handschrift met het Wilhelmus (Wikimedia)
Werkblad
Iris Boter